بازدید مدیر عامل سازمان پارک ها از شهر سبز الهیه

به گزارش خبرنگاری روزنامه سایه:

مدیر عامل شرکت آبادانی و مسکن الهیه خراسان

امسال “روز درختکاری” در شهر سبزالهیه  اجرایی می شود/ خانه های بلند زندان های لوکس است.

محمد هادی حسینی سرچشمه در نشستی که با حضور مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد برگزارشده بود به خبرنگار ما گفت: در سال جاری با کمک شهرداری روز درختکاری در شهر سبزالهیه اجرایی خواهد شد.

وی افزود: شرکت آبادانی و مسکن الهیه خراسان به پشتوانه ده هزار سهامدار ایثارگر و جانباز در سال ۱۳۷۷ تاسیس گردید . این شرکت طی قراردادی با اداره راه و شهرسازی، آماده سازی حدود  ۸۰۰ هکتار از اراضی غرب مشهد را عهده دار شد که طی ده سال ،  کلیه زیرساخت های خدماتی نظیر آب و برق و گاز منطقه را اجرا و به بهره برداری رسانید.

حسینی ادامه داد: درسال ۱۳۸۳ برای نخستین بار در کشور مسوولیت اداره شهرداری منطقه ،  به یک شرکت خصوصی واگذار گردید که شرکت الهیه این وظیفه را  تا زمان استقرار کامل شهرداری منطقه ۱۲ مشهد عهده دار شد.

وی با اشاره به این که اراضی مذکور طبق طرح تفضیلی در مورخ ۹۴/۱۱/۲۸ به تایید کمیسیون ماده ۵ رسیده و وارد محدوده قانونی شهر شده است. این اراضی در غرب بلوار مهدیه قرار دارد.

مدیر عامل شرکت آبادانی و مسکن الهیه خراسان اذعان داشت: با مطالعه دقیق اطلس های جغرافیایی اقلیمی منطقه و بر اساس نقشه های مصوب سازمان پارک ها، اقدام به کاشت، آبیاری و نگهداری پوشش گیاهی متناسب با شرایط جوی و طبیعی نموده اند.

حسینی با اشاره به کاربری شهر سبزالهیه  گفت: عمده کاربری این اراضی مسکونی با تراکم بسیار کم (ویلایی، باغ منزل) است . طی این طرح که پروژه شهر سبز الهیه نام گرفته است؛ برای نخستین بار در مشهد، منطقه ای با پوشش گیاهی مناسب و دسترسی آسان به ییلاقات شاندیز و طرقبه و با رویکرد “زندگی آرام” شکل می گیرد. کلیه خدمات و امکانات رفاهی و زیرساختی برای ساکنین شهر سبز پیش بینی شده است. از جمله این خدمات میتوان به تفکیک شبکه های آب شرب و آب غیر شرب و همچنین استفاده از انرژی های تجدید پذیر و مصالح ساختمانی قابل بازیافت اشاره کرد.

وی اظهار داشت: در پروژه شهر سبزالهیه، تفکیک قطعات بصورت ۱۰۰۰ متری و تراکم ۳۰ درصد است . یکی از نکاتی که در طراحی شهری این منطقه لحاظ شده، بن بست بودن خیابان های فرعی است، این موضوع آرامش ساکنین منطقه را در پی خواهد داشت، پوشش گیاهی مناسبی برای خیابان ها و فضای سبز عمومی درنظر گرفته شده، در هر منزل مسکونی ۲۰ درصد سطح اشغال برای احداث ساختمان وجود خواهد داشت و ۸۰ درصد مابقی برای ایجاد فضای سبز و امکانات رفاهی در نظر گرفته شده است.

حسینی از پروژه فاخر شهر سبزالهیه  که دارای دو شبکه آب مجزا می باشد خبر داد و افزود: از این شبکه مجزا یکی ویژه آبیاری فضای سبز که آب آن از طریق قنات تامین شده و دیگری انشعاب آب شرب که طی توافق با شرکت آب و فاضلاب تامین گردیده است..

وی در پایان گفت : شهر موجود زنده است که باید از کاربری های زیادی برخوردار باشد وقتی فضای سبز مناسبی داشته باشیم، باعث افزایش کیفیت زندگی نیز می شود.